Odzyskiwanie danych wartości niezawodnego obsługi.

Odzyskiwanie danych Jak się upewnić, że Twoje dane są bezpieczne?

Jak sama nazwa wskazuje, odzyskiwanie danych polega na odzyskiwaniu usuniętych, niedostępnych, uszkodzonych lub sformatowanych danych z urządzeń pamięci masowej. Proces ten obejmuje zarówno naprawę fizyczną, jak i programową w celu usunięcia błędów logicznych i fizycznych. Na szczęście większość danych można odzyskać przy użyciu odpowiedniego oprogramowania do odzyskiwania danych. Ważne jest, aby przed podjęciem próby odzyskania danych opracować plan tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych, ponieważ odzyskiwanie danych jest kosztowne! Jak więc upewnić się, że Twoje dane są bezpieczne?

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania usuniętych, niedostępnych, utraconych, uszkodzonych, zniszczonych lub sformatowanych danych z urządzeń pamięci masowej

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania brakujących informacji z urządzeń pamięci masowej, takich jak dyski twarde, laptopy, a nawet nośniki cyfrowe, np. pamięci USB. Utrata danych może nastąpić z wielu powodów, ale najczęściej jest wynikiem błędu ludzkiego lub złośliwego ataku. W rzeczywistości dwie trzecie incydentów zgłoszonych do Biura Komisarza ds. Informacji (Information Commissioner’s Office) było spowodowanych błędem ludzkim. Najczęstszym przypadkiem naruszenia danych było nieumyślne wysłanie danych osobowych do niewłaściwej osoby.

Choć większość przypadków, w których usługi odzyskiwania danych mogą pomóc, jest drobna i tymczasowa, niektóre wymagają bardziej trwałego rozwiązania. Gdy dane nie są już dostępne, urządzenie musi zostać fizycznie naprawione. W niektórych przypadkach dane są niemożliwe do odczytania ze względu na przerywane błędy nośnika, a w innych przypadkach uszkodzona jest tablica partycji lub system plików. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia obrazowanie nośników pomimo przerywanych błędów lub uszkodzonej tablicy partycji. W przeciwieństwie do napraw fizycznych, ta metoda nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dostępu do talerzy dyskowych.

Dysk twardy staje się nieczytelny z powodu fizycznego uszkodzenia systemu plików dysku i uszkodzonych sektorów, które powstają podczas jego użytkowania. Jeśli chcesz odzyskać dane z uszkodzonego dysku twardego, możesz spróbować naprawić go samodzielnie, ale zazwyczaj lepiej jest powierzyć to zadanie laboratorium odzyskiwania danych. Laboratoria odzyskiwania danych pracują w czystych pomieszczeniach i mogą naprawiać dyski uszkodzone logicznie lub fizycznie.

Uszkodzony plik nie może zostać odczytany przez system operacyjny. Może go brakować, może być uszkodzony lub zaszyfrowany, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal znajduje się na dysku. Istnieje wiele metod odzyskiwania uszkodzonych plików. Niektóre programy narzędziowe mogą ręcznie rekonstruować nagłówki plików, umożliwiając odzyskanie ważnych danych.

Najczęstszą przyczyną utraty danych są przerwy w dostawie prądu i klęski żywiołowe. Inne przyczyny to awarie sprzętu, awarie oprogramowania i przypadkowe usunięcie danych. Niektóre dane mogą stać się niedostępne lub nawet niemożliwe do odzyskania, jeżeli dysk twardy ulegnie uszkodzeniu uniemożliwiającemu jego naprawę. Ponadto fizyczne uszkodzenie dysku twardego może wynikać z ciągłego użytkowania. Laptop może również zostać skradziony, a dane muszą zostać odzyskane z tego urządzenia.

Obejmuje ona zarówno naprawę fizyczną, jak i naprawę oprogramowania w celu usunięcia błędów logicznych.

Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych danych. Błędy fizyczne mogą wystąpić, gdy dysk twardy przestaje działać z wielu powodów. W poważnych przypadkach naprawy fizyczne są przeprowadzane przez specjalistów posiadających zaawansowaną wiedzę w zakresie naprawy dysków twardych. Metoda ta polega na jednorazowym przywróceniu najważniejszych danych z dysku twardego i nie nadaje się do ciągłego stosowania. Proces naprawy fizycznej może być jednak kosztowny i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz przeszkolonych inżynierów.

Uszkodzenia fizyczne powstają, gdy dysk twardy zostanie przypadkowo upuszczony, uszkodzony w wyniku klęski żywiołowej lub ataku wirusa. Płyta główna komputera mogła ulec awarii, powodując zderzenie głowic odczytu/zapisu z talerzem dysku twardego. Chociaż proces ten nie zawsze kończy się powodzeniem, może być skuteczny, jeżeli oprogramowanie do odzyskiwania danych jest w stanie naprawić uszkodzenie.

Odzyskiwanie danych specjalizuje się w naprawianiu uszkodzeń fizycznych i programowych spowodowanych przez uszkodzony dysk twardy. Po naprawieniu dysku twardego można uzyskać do niego dostęp. Specjaliści używają narzędzi do skanowania dysku twardego i wykrywania uszkodzonych danych lub usuniętych plików. Uszkodzone dane mogą wymagać ponownego montażu, a usunięte pliki przywrócenia, ale nadpisane dane, które zostały zapisane na dysku SSD, są zazwyczaj nie do odzyskania.

Proces odzyskiwania danych nie jest nowy. Ma długą historię, sięgającą początków istnienia komputerów. Pierwsze komputery zegarowe nie przechowywały danych użytkownika. Najwcześniejsze komputery programowalne korzystały z kart dziurkowanych, które nie odczytywały danych. Następnie karty dziurkowane zastąpiła taśma magnetyczna. Następnie dysk twardy zastąpiono półprzewodnikowym urządzeniem pamięci masowej, a pamięć półprzewodnikowa stała się standardem.

Wymaga planu tworzenia i przywracania kopii zapasowych

Tworzenie i przywracanie kopii zapasowych jest istotnym elementem utrzymywania integralności danych. Gdy podstawowe źródło danych ulegnie awarii, tworzone są kopie zapasowe tych plików. Taką kopię zapasową można przywrócić po awarii podstawowego źródła danych, np. awarii sprzętu lub oprogramowania. Czasami dane ulegają uszkodzeniu lub ich utrata jest spowodowana błędem ludzkim. Posiadanie kopii zapasowych tych plików znacznie ułatwia odzyskiwanie danych. Kopie zapasowe umożliwiają także firmie odzyskanie danych w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak utrata danych, przypadkowe usunięcie lub klęska żywiołowa.

To kosztuje

Być może zastanawiasz się, ile kosztuje odzyskiwanie danych. Prawda jest taka, że zależy to od okoliczności. W większości przypadków ilość danych jest minimalna, a Ty zapłacisz jedynie zryczałtowaną opłatę. Koszty odzyskiwania danych mogą sięgać nawet 300 USD za godzinę. Jednak naprawa niektórych dysków twardych może być bardzo trudna i wymaga wysoko wyspecjalizowanych umiejętności. Może to być kosztowne, dlatego w przypadku podejrzenia, że dane zostały utracone na zawsze, najlepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Odzyskiwanie danych z przypadkowo usuniętych plików może kosztować tylko kilka dolarów, natomiast odzyskiwanie danych z uszkodzeń mechanicznych lub logicznych może kosztować od 500 do 3000 USD. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych pobierają również opłaty za każdy GB odzyskanych danych. Należy jednak pamiętać, że jest to często praktyka biznesowa pozbawiona skrupułów. Choć może to być uzasadniony powód, raczej nie sprawi, że będziesz zadowolony. Zamiast tego, przed wynajęciem usługodawcy, należy uzyskać bezpłatną wycenę prac związanych z odzyskiwaniem danych.

W przypadku awarii dysku twardego wycena odzyskiwania danych może nie ulec zmianie, jeśli dysk ma tylko 50 gigabajtów pojemności. Jeśli jednak trzeba odzyskać setki, a nawet tysiące terabajtów danych, wycena może wzrosnąć. Cena zależy od ilości informacji na dysku twardym i liczby godzin pracy inżyniera ds. odzyskiwania danych. Proces odzyskiwania danych obejmuje umieszczenie odzyskanych plików na nowym dysku.

Dobra usługa odzyskiwania danych będzie obejmować zapewnienie jakości. Jeśli usługa odzyskiwania danych nie obejmuje zapewnienia jakości, należy mieć zastrzeżenia co do jej wiarygodności. Niezależnie od tego, jak dokładna jest usługa odzyskiwania danych, trzeba będzie zapłacić firmie za niezbędny sprzęt i siłę roboczą. Ceny odzyskiwania danych powinny uwzględniać te koszty, jak również wszelkie środki zapewnienia jakości. W ostatecznym rozrachunku koszty odzyskiwania danych są niewielką ceną za spokój ducha.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]